PSYCHIATRIA / SEKSUOLOGIA

Zaburzenia ejakulacji
(wytrysku nasienia)

definicja

Zaburzenia wytrysku są dość powszechnym zjawiskiem w życiu seksualnym i dotyczą
średnio co trzeciego mężczyzny. Jest to niestety nadal wstydliwy temat, przez co często błędnie bagatelizowany i/lub omijany. Przyczyn takiej dolegliwości może być naprawdę dużo, a wpływ na nią mogą mieć nawet przyjmowane leki. Częstym jednak jest, że za zaburzeniami ejakulacji stoi ludzka psychika. Znaczący wpływ mają tutaj sytuacje w naszym życiu takie jak nadmierny stres, przemęczenie, trudności w życiu zawodowym lub problemy w relacji z partnerką.

Zaburzenia wytrysku nasienia – rodzaje

Przedwczesny wytrysk: występuje głównie u mężczyzn rozpoczynających współżycie. Jako, że kontrola nad ejakulacją przychodzi dopiero z wiekiem i praktyką, to w początkowych fazach inicjacji seksualnej może mieć przykre skutki w postaci obniżenia własnej wartości, czy niechęci do współżycia.

Opóźniony wytrysk lub jego brak: jako przeciwieństwo przedwczesnego dotyczy raczej dojrzałych mężczyzn. Przyczyn tego zaburzenia należy szukać w podłożu psychologicznym, ale także w stanach zapalnych układu moczowego i rozrodczego, czy cukrzycy.

Wytrysk wsteczny: bywa mylony z brakiem wytrysku. Mamy z nim do czynienia gdy ejakulat nie wydostaje się na zewnątrz, a przemieszcza się do pęcherza moczowego. Dzieje się tak najczęściej z powodu powikłań po zabiegach lub urazach.

Leczenie zaburzeń wytrysku

Najtrudniejsze w diagnozowaniu zaburzeń erekcji jest niestety przekonanie mężczyzny do zwrócenia się do specjalisty. Jeśli mówimy o przyczynach chorobowych, organicznych to farmakoterapia, której celem jest zniwelowanie bezpośredniej przyczyny, wystarcza. W kwestii powodów natury psychologicznej nie obędzie się bez psychoterapii. Nie zależnie od leczenia nie powinno się też o niej zapominać w celu unormowania wszystkich następstw psychicznych zaburzeń ejakulacji takich jak obniżona własna wartość, stany nerwicowe, niechęć do seksu, czy nie czerpanie z niego satysfakcji.