PSYCHIATRIA / SEKSUOLOGIA

ZABURZENIA LĘKOWE

DEFINICJA

Zwane są potocznie nerwicami, należą do jednych z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych.
Mogą prowadzić do nadmiernego odczuwania strachu, lęku i zmartwień. Należy podkreślić, że lęk jest naturalną i potrzebną emocją. Zdarza się jednak, że w pewnych sytuacjach można odczuwać nieproporcjonalnie większy poziom lęku. Jeśli niepokój utrudnia codzienne funkcjonowanie i przytłacza nas nieustanny strach – możemy w tym przypadku mówić o zaburzeniach lękowych.
Pamiętajmy, że odpowiednie leczenie pozwala poradzić sobie z tym problemem.

Najczęstsze rodzaje zaburzeń lękowych (wg klasyfikacji Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego):

 

  • zespół lęku napadowego(panicznego)
  • fobie
  • zespół stresu uogólnionego
  • lęk separacyjny
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsywne

PRZYCZYNY

Nie można jednoznacznie określić przyczyn zaburzeń lękowych. Niektórzy badacze twierdzą, że mogą mieć podłoże genetyczne, tak jak alergie czy cukrzyca. Występowanie zaburzeń wśród członków rodziny należy traktować jako ewentualny czynnik ryzyka, a nie werdykt. Istnieją przypadki objawów lękowych, które są symptomem innych problemów medycznych, np. chorób serca czy skutkiem ubocznym przyjmowania leków. Innym czynnikiem podwyższającym ryzyko wystąpienia zaburzeń lękowych jest doświadczenie urazu lub traumy. Pogarszający się stan zdrowia lub poważna choroba, również może wpływać na wystąpienie lęków.

LECZENIE

Jeżeli przeczuwasz, że możesz borykać się z zaburzeniem psychicznym, skontaktuj się z Centrum Profilaktyki, Diagnostyki i Terapii. Pamiętaj, że tylko specjalista jest w stanie zdiagnozować problem i dopasować najlepszą dla Ciebie drogę leczenia.

Być może problem, z którym się zmagasz to nie zaburzenie psychiczne, lecz pomimo to nadal doświadczasz trudności. Warto wówczas zasięgnąć rady psychoterapeuty, a udzielone wskazówki pomogą lepiej radzić sobie ze stresem i emocjami.