PSYCHIATRIA / SEKSUOLOGIA

Dysforia płciowa

definicja

To termin medyczny określający niezgodność pomiędzy odczuwaną płcią, z którą się identyfikujemy, a płcią urodzeniową – ustalaną na podstawie obecności męskich lub żeńskich genitaliów. Objawy dysforii najczęściej sięgają okresu dzieciństwa i może to być na przykład wybieranie przez chłopców żeńskich ról w zabawach typu „w dom” lub wybieranie bardziej kontaktowych sportów o brutalniejszym zabarwieniu przez dziewczynki. U nastolatków i osób dorosłych świadomość odczuwanej płci jest silniejsza i odzwierciedlana przez styl ubierania się charakterystyczny dla płci przeciwnej.

Często też występuje chęć pozbycia się swoich cech fizycznych typowych dla kobiety lub mężczyzny, poprzez adekwatną fryzurę, czy kamuflowanie piersi, muskulatury bądź owłosienia, poprzez obcisłą bieliznę lub luźny ubiór. Samo odczuwanie innej płci powoduje bardzo silny dyskomfort oraz poziom stresu bardzo utrudniający codzienne funkcjonowanie. Może być przyczyną stanów depresyjnych, a także obniżonej samooceny i izolacji społecznej . O dysforii mówimy dopiero gdy jest to zjawisko przewlekłe i trwa nie mniej jak sześć miesięcy.

Dysforia – terapia

Diagnozowanie opiera się na szczerym wywiadzie gdzie kluczowe jest zbudowanie komfortowego środowiska choćby poprzez stosowanie zaimków płci odczuwanej. Psychoterapia odbywa się w formie dyskusji i ma na celu zrozumienie przez specjalistę odczuwanych emocji i uczuć, a także przebrniecie przez doświadczenia osoby z dysforią.

Najważniejszym zadaniem terapeuty jest wspieranie i afirmacja płci odczuwanej oraz stworzenie warunków do bezstresowej eksploracji samego siebie osoby poddającej się terapii. Opiera się na zasadzie „po prostu porozmawiajmy”.