PSYCHIATRIA / SEKSUOLOGIA

Pochwica

definicja

Pochwica jest wyjątkowo często występującą dysfunkcją psychoseksualną u kobiet. Objawia się odruchowymi skurczami mięśni około pochwowymi na wskutek niepokoju i lęku przed bólem. Znacząco wpływa na pogorszenie jakości współżycia, a nierzadko je uniemożliwia. Przyczyn należy szukać w sferze psychicznej, lęki przed ciążą, urazy psychoseksualne (jak np. molestowanie), wpojony rygor religijny, fobie, czy błędne przekonania odnośnie współżycia. Często też samo wychowanie ma znaczący wpływ na postrzeganie seksualności jako czegoś złego i powoduje dodatkowe lęki z tym związane.

Oprócz czynników psychicznych należy też wspomnieć o przyczynach biologicznych takich jak stany zapalne, czy zmiany w zewnętrznych narządach płciowych jak np. otarcia. Niezależnie od przyczyn pochwica poprzez utrudnianie stosunku płciowego lub dyskomfort w jego trakcie znacząco zniekształca obraz ciała kobiety, wpływa negatywnie na relacje interpersonalne, a także odbija się na zdrowiu psychicznym.

Leczenie pochwicy

Podstawą leczenia jest praca z terapeutą indywidualnie jak i z partnerem, pomaga zmniejszyć objawy lękowe i uniknąć pogorszenia się samooceny kobiety. Stosuje się także terapię farmakologiczną oraz fizjoterapię dna miednicy mniejszej. Warto zwrócić uwagę, że pochwica jest w stu procentach wyleczalna, a duże znaczenie podczas terapii ma motywacja pacjentki. Jak w przypadku większości problemów natury psychoseksualnej przezwyciężenie wstydliwości i otwarta rozmowa ze specjalistą i partnerem jest kluczem do sukcesu.