PSYCHIATRIA / SEKSUOLOGIA

Zaburzenia libido

Definicja

Zaburzenie pożądania seksualnego u mężczyzn charakteryzuje się zmniejszeniem lub całkowitym zainteresowania seksem, a także towarzyszących mu fantazji erotycznych. Ze względu na wyjątkowo indywidualne zapotrzebowanie na współżycie każdego mężczyzny trudno ocenić, kiedy mamy do czynienia z rzeczywistym spadkiem libido. Problem dotyczy około 15% mężczyzn w wieku 18 – 59 lat, a ujawnia się zdecydowanie bliżej tej górnej granicy wiekowej.

Zaburzenia libido – przyczyny

Podstawowym czynnikiem występowania obniżonego popędu seksualnego jest naturalny proces zmniejszenia ilości wytwarzanego testosteronu wraz z przekroczeniem wieku około 40 lat. Niestety samo zaburzenie występuje także w młodszym wieku i wtedy dopatrujemy się genezy w dwóch podstawowych kwestiach. Pierwszym czynnikiem są choroby o podłożu hormonalnym jak nadczynność lub niedoczynność tarczycy, cukrzyca, czy zmiany nowotworowe oraz towarzysząca tym chorobom farmakoterapia.

Drugim natomiast jest aspekt psychospołeczny, nadmierny stres, depresja, traumy seksualne, zaburzenia identyfikacji płciowej, zaburzenia relacji partnerskich, a także monotonia czy uzależnienie od pornografii. Wszystko to może powodować obniżenie popędu seksualnego lub całkowity jego zanik.

Zaburzenia libido – jak leczyć?

Podstawową metodą przeciwdziałania będzie zawsze redukcja stresu i przemęczenia, a także szczera współpraca z partnerem w celu urozmaicenia doznań seksualnych. Dodatkowo rozmowa ze specjalistą i psychoterapia w przypadku podłoża depresyjnego lub traumatycznego powinna być elementem leczenia.

W przypadku wystąpienia któregoś czynnika chorobowego niezbędna będzie konsultacja zarówno z seksuologiem, który dobierze odpowiednie farmaceutyki wspomagające libido, jak i specjalistą w dziedzinie danej choroby – czasami wystarczy tak niewiele jak zmiana leków, by ponownie cieszyć się życiem seksualnym.